Wyruszam w świat :) i co dalej ?

Wyruszam w świat :) i co dalej ?

Artykuł miesiąca Pojedź Tam Poradnik

Na samym początku musimy zdecydować dokąd chcemy wyruszyć ?;) Każdy z nas ma inne potrzeby, inne oczekiwania co do celu swojej wycieczki. Każdy powinien jednak przy wyborze wziąć pod uwagę takie czynniki jak chociażby warunki klimatyczne, długość trasy jaką będzie musiał pokonać, własne warunki fizyczne, oraz zainteresowania. Jedni wolą morza i oceany i związany z tym relaks, inni zwiedzać miasta i zabytki, a jeszcze innych interesują piesze wędrówki po górach.

Wyruszam w świat 🙂 i co dalej ?

 

Tak więc na początku najważniejsza jest decyzja o wyborze naszej wymarzonej destynacji. Gdy już uda nam się tę decyzję podjąć należy zastanowić się czy chcemy na taką wyprawę wyruszyć samodzielnie, czy skorzystać z bogatej oferty biur podróży, które zajmują się organizacją takich wypraw.

Podróżowanie samodzielne to niesamowita przygoda i wielkie wyzwanie. Sami decydujemy o programie wyjazdu, sami organizujemy sobie noclegi oraz środki transportu. Wyjazd taki ma dużo plusów, ponieważ daje nam całkowitą niezależność. Jednak wymaga od nas dużej ilości czasu (krótki urlop niestety nie wchodzi w grę), który musimy poświęcić na przygotowanie się do wyprawy, sprawdzenie wszystkich zagrożeń oraz ryzyka, które takiej wyprawie może towarzyszyć. Do tego potrzebna nam jest również znajomość języka obcego, doświadczenie i wiedza o odwiedzanym kraju. Zanim wyruszymy do krajów o zupełnie innej kulturze musimy zapoznać się ze zwyczajami, tak aby naszym zachowaniem nie urazić mieszkańców, a siebie nie narazić na nieprzyjemności, które mogą z tym być związane. To jest szczególnie istotne w krajach muzułmańskich, których zwyczaje i regulacje chociażby odnośnie ubioru różnią się zdecydowanie od naszych przyzwyczajeń.

Jeśli zdecydujemy się jednak na wyjazd organizowany przez biuro podróży, o wile rzeczy sami nie będziemy musieli się martwić. Zrobią to za nas organizatorzy oraz pilot wycieczki, który będzie z nami przez cały czas wycieczki.

Wyprawa z biurem podróży ma również wiele plusów: analogicznie, oszczędzamy czas, który musielibyśmy spędzić na wyszukiwaniu biletów i połączeń lotniczych, wyszukiwaniu atrakcji turystycznych w regionie do którego się wybieramy, rezerwowaniu hotali i poszukiwaniu środków transportu. Biuro podróży pomaga również, a przynajmniej powinno przy załatwianiu formalności takich jak wizy, promesy wjazdowe, ubezpieczenie itp. Zajmuje się również monitorowaniem sytuacji w danym kraju, pod względem kwestii politycznych, klęsk żywiołowych i innych zdarzeń, które mogłyby utrudnić albo spowodować, że wyjazd w dany region mógłby okazać się niebezpiecznym.

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd ze zorganizowaną grupą, musimy pamiętać, że ile ludzi tyle charakterów.
Podróże do egzotycznych krajów przeważnie odbywają się w małych grupach, tak więc ryzyko trafienia na kogoś „nie z naszej bajki” jest jednak dość małe, ale jest :). Dobry pilot wycieczki powinien wiedzieć jak poprowadzić grupę, żeby uniknąć sytuacji konfliktowych. Każdy kij ma jednak dwa końce, podróż w grupie to z drugiej strony zawsze doskonała okazja do poznawania nowych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. To okazja do wymieniania spostrzeżeń, informacji, doświadczeń i zawiązywania długoletnich przyjaźni 🙂

Kiedy już podejmiemy decyzję o naszej wymarzonej destynacji i zdecydujemy się czy to będzie wyprawa indywidualna, czy wyjazd z grupą, warto zastanowić poczytać o tym jak należy się przygotować już pod kątem konkretnego kraju. Zapoznać się z regulacjami prawnymi (wizy), zaleceniami zdrowotnymi (szczepienia) oraz sytuacją polityczną, w przypadku zagrożeń jest monitorowana na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O szczepieniach, regulacjach wizowych oczywiście poinformują nas również pracownicy biura podróży. Od nich też powinniśmy dostać listę koniecznych do zabrania dokumentów, leków, ubrań i innych akcesoriów podróżniczych.

Gdy już wiemy, że jest bezpiecznie, że mamy wizę i odpowiednie szczepienia czas na pakowanie plecaka/walizki. Do tego oczywiście musimy zapoznać się z panującym w danym kraju klimatem. O tym jak się spakować w góry, a jak w tropiki będzie w kolejnych wpisach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments