Mursi to najbardziej charakterystyczny lud pasterski w Etiopii. Zamieszkują oni tereny na południu Etiopii, pomiędzy rzekami Mago i Omo. Ich wioski położone są wśród bujnej zieleni, oddalone od miast, malowniczo otoczone górami.
Plemiona Etiopii – Mursi
Mursi są jednym z najbardziej interesujących plemion Etiopii i jest to związane z ich nietypowym i bardzo osobliwym sposobem zdobienia ciała.
Wielkie talerzyki w rozciągniętych ustach tamtejszych kobiet wzbudzają spore zainteresowanie, zdziwienie, szokują i nasuwają na myśl jedno najważniejsze pytanie : „po co?”
Sami Mursi nie dadzą nam jednoznacznej odpowiedzi, tradycja przekazywana jest z pokolenie na pokolenie i nikt nigdy z mieszkańców plemienia jej nie kwestionował i za bardzo nad jej sensem się nie zastanawiał.
Talerzyki w ustach naszą tylko i wyłącznie kobiety. W wieku 14-16 lat same podejmują decyzję czy chcą mieć krążek w ustach i jakiej wielkości on ma być. Początkowo w rozcięte dolne wargi wkładany jest gruby korek, który co chwilę jest powiększany, aż do momentu kiedy warga zostanie na tyle rozciągnięta, aby móc włożyć w nią krążek ( niektóre krążki mają nawet 20 centymetrów średnicy!!). Proces powiększania warg trwa około 3 lat i jest on bardzo bolesny. Na sam koniec kobiety wybijają sobie dolne dwa lub cztery zęby po to, aby utrzymać krążek w buzi w pozycji poziomej.
Podobno krążek w kobiecych wargach wpływa na jej atrakcyjność. Im większy, tym wyższa jest cena kobiety na rynku matrymonialnym. Bo krążek to nie tylko dodaje jej piękna, ale też jest symbolem oddania i poświęcenia. Im większy – tym więcej kobieta jest w stanie znieść, tym jest silniejsza i będzie bardziej znosić cierpienia, również te wyrządzane przez męża.
Inna teoria mówi o tym, że krążek był symbolem zamożności. Im większy, tym rodzina kobiety, która go nosiła uchodziła za bogatszą, czyli miała więcej krów.
Dwie kolejne teorie wymieniane przez antropologów są zupełnie inne. Pierwsza mówi o tym, że kobiety z plemiona Mursi specjalnie oszpecały się w ten sposób, aby nie stać się ofiarami handlarzy niewolników. Wiele plemion w Azji i Ameryce Południowej stosowało takie metody, stąd można i taką wersję brać pod uwagę. Jednak tutaj teorię podważa fakt, że niewolnictwo dawno się skończyło, a mimo tego zwyczaj noszenia krążków pozostał.
Ostatnia teoria rozciętych warg związana jest z afrykańskimi wierzeniami, które mówią o złych duchach, nawiedzających ludzkie dusze poprzez usta. Celem glinianych krążków, jest zatem zatrzymanie demonów.
Która z teorii jest prawdziwa? Tego nie wiadomo. Może się nawet okazać, że żadna z wymienionych 🙂
Na co dzień kobiety krążków nie noszą. Wargi opadają im wówczas swobodnie na brodę. Również wdowy zwolnione są z tego obowiązku, bo krążek jako symbol oddania, niszczony jest zaraz po śmierci męża.
Jak długo przetrwa ten osobliwy zwyczaj kobiet z plemienia Mursi? Dzisiaj ciężko to stwierdzić, z jednej strony rząd naciska i próbuje im wytłumaczyć, że rozcinanie warg jest bardzo prymitywnym zwyczajem, który utrudnia asymilowanie ich z innymi mieszkańcami Etiopii, z drugiej dziwactwo to stało się jedną z największych atrakcji turystycznych kraju, a ze względów ekonomicznych trudno będzie ich od tego odwieść. Dla Mursi turystyka to nowy sposób na życie. Pozowanie do zdjęć za opłatą pozwala im na zakup wszystkich niezbędnych do życia rzeczy.
Podczas naszych wypraw do Etiopii wizyta u Mursi to ważny punkt programu. Będąc w Etiopii naprawdę warto odwiedzić to ciekawe plemię i przyjrzeć mu się z bliska. Na pewno na każdym zrobi ono niesamowite wrażenie.