ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Prasóweczki

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to obecnie sama z najprostszych czynności, które można dokonać za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać informacje do przelewu. Co uczynić w takiej form?

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie leków na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, bynajmniej nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem wykonywany w oparciu o algorytm, który w długim stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej lub większej). Dokładniejsze instrukcje na ten problem można wyszukać w niniejszym produkcie.

W jasnej większości przypadków wykaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często obecnie na ostatnim fragmencie można wychwycić pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmie, w której założone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Pewno się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tegoż pewnie żyć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy materiały na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale do niewłaściwej roli.
W zależności od pewnej sytuacji czeka nas inna metoda postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać własne środki.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najciemniejszy również w nauk najbezpieczniejszy przypadek. Taka forma podaj nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt mały numer czy nieprawidłowość w liczbie kontrolnej. Niestety będziemy wtedy mieć okazje potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli natomiast nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, pewno się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z naszego konta. Nie chodzi jeszcze panikować. Nawet gdy przelew „wyjdzie” z rachunku, to zapewne zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków ważna choć chwila poczekać – w myśli powinno toż nastąpić do jednego dnia codziennego (jak jakiś nowy przelew), w realizacji etap ten pewnie przedłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim terminie kwota przelewu nie wróciła na własne konto (zaś jesteśmy widoczni, że faktem był nieistniejący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, i w klubie z tym dodatkowo my zmieniamy swój rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się to może, że z zachowania lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo także do sukcesie wspomnianego wyżej. Problem w obecnym, że nieaktywny rachunek jest „pozytywny” (tj. zgodny z algorytmem) numer, a wówczas nie ukaże się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie to wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które zamierzają, że polskie mózgi mogą dojść do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a to nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego raz do nas. Jeśli rachunek jest naprawdę zamknięty (zaś nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do pracowania z sytuacją zbliżoną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i środki w układzie kilkorgu dni wrócą na własne konto. Gdy tak się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może te się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między innymi rachunkami w taki metoda, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć mieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas niemało kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję od takiej umowie (oraz co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, jeśli będziemy wybierali wykonać przelew zwrotny). W rezultacie z konta może nam „zniknąć” całkiem spora kwota, której prawdopodobnie szybko nie odzyskamy.

Uczestniki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wtedy niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, że nie będziemy w mieszkanie anulować takiego przelewu ani z zakresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet gdy podejmiemy taką próbę kilka minut później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest pracowanie dyspozycji klienta, jeżeli to podamy taki i nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie zdrową i zakończy ją zgodnie z naszą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki sukces i poprosić pracownika banku o radę w cofnięciu omyłkowego przelewu. Trzeba zawsze mieć świadomość, że bank będzie traktował prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sprawą jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, i w dodatku jest skuteczny, niemożliwy jest wtedy automatyczny zwrot środków. Co zatem możemy w takim wypadku zrobić?

Często daje się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są zgodnie z planem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a wtedy i znieść je) nawet z zakresu bankowości elektronicznej. To powinien być polski pierwszy etap. Naturalnie trzeba zrobić go jak najszybciej. Jeśli nie jesteśmy okazje dowolnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najbliższym oddziałem banku. Jeśli nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może zostać anulowany przez człowieka.

Jeżeli natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, stoi nam kontakt z bankiem w planie uruchomienia odpowiednich procedur. Po wprowadzeniu w utrzymanie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam rad i rozpoczęcia zdecydowanych zajęć w swym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Ważną wartością jest: zawsze komunikujemy się z ludźmi w polskim banku, nie w banku odbiorcy. To polski bank jest wszystkie informacje dotyczące danego przelewu również więc on w swym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak daleko szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych wiedzy bank będzie posiadał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że uznaje on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien zajść w sezonie 30 dni roboczych od chwile otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na określony rachunek techniczny, i dopiero wtedy bank przeleje je na własne konto. Zgodnie z drugą ustawą odbiorca nie poniesie żadnych kosztów w sukcesu zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć ceną za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Szczegółowe wiedze o kosztach można wyszukać w tabeli cen i prowizji banku, do którego kierujemy się o ochronę.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w określonym terminie? W ostatniej pozycji bank zostanie usunięty z tajemnicy bankowej oraz będzie mógł nam ujawnić personalia tej kobiety. To natomiast pozwoli nam odzyskanie swojej zalet na trasie sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi sposobami jest bowiem używane jak przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej okazji warto oraz nosić na pomocy, że i my możemy uzyskać taki przelew niespodziankę. W takim wypadku najlepiej nie dysponować tymi sposobami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, i my będziemy wymagali stworzyć ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments