Doskonałe miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabaw i ciekawostek historycznych. To miejsce, które nie jest właśnie sympatyczne jak różne w Polsce, tylko posiada sporo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o dużej historii, w którym skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna porusza się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest najlepiej zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych mieszkań tego cudownego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na domowe danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i promuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to mocne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To niepowtarzalna brama miejska, która wzięła się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z kolejnej strony o zobaczyć podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i idzie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia człowieka w współczesnym terenie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to więcej miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i podjęcia ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, ale również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje ostatnie jeden z najdalszych, murowanych zamków w Polsce. Pałac jest przydatny dla gości również ważna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym tłu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, istniała owo piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments