Co należy ze sobą zabrać na trekking w Himalaje?

Co należy ze sobą zabrać na trekking w Himalaje?

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik Prasóweczki

Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych do zabrania rzeczy, jeśli szykujemy się na wyprawę w Himalaje. Mamy nadzieję, że spis ten pomoże Wam, przy tej trudnej czynności jaką jest pakowanie.

Wyprawy wysokogórskie wymagają od nas szczególnego przygotowania, nie tylko pod kątem fizycznym, ale również ze względu na sprzęt i ubrania jakie musimy ze sobą zabrać, aby móc się swobodnie poruszać, po tym, nie zawsze łatwym terenie.

Dokumenty:

– paszport ważny minimum 6 miesięcy + 2 kopie strony ze zdjęciem

– karty kredytowe, pieniądze

– informację o uczuleniach, przyjmowanych lekach, książeczka szczepień (jeśli mamy)

– 4 zdjęcia paszportowe (do wyrobienia pozwoleń trekkingowych i wizy)

Sprzęt turystyczny:

1. Plecak trekkingowy. Mały, do 30 litrów, nieprzemakalny, z mocnego materiału. Plecak kupujmy taki, aby był wygodny podczas górskich wędrówek, oraz spełniał swoje właściwości w innych sytuacjach jak np. zwiedzania miast i inne krótkie wypady. Najlepiej lekki, z adekwatną ilością kieszeni dopasowanych do naszych potrzeb. Podczas trekkingu praktyczna jest kieszonka, przy pasie biodrowym, gdzie możemy schować mały aparat, telefon lub latarkę, oraz kieszeń na tzw. camel baga – czyli plastikowy worek z rurką na wodę, dzięki któremu możemy nawadniać się bez robienia postoi. Kształt plecaka powinien być dopasowany do naszych pleców i ramion, odpowiednio przylegać – to uchroni nasz kręgosłup przed obciążeniem i zapewni swobodę ruchów. Pas biodrowy powinien być wystarczająco szeroki oraz miękki, tak, aby nie uciskał nam bioder.

Na rynku znajduje się dużo różnych plecaków. Polecamy markę plecaków Deuter. Tej firmy plecaki występują w wersji damskiej i męskiej, dzięki czemu możemy mieć jeszcze większą pewność, że producenci dopasowali ich kształt do różnic anatomicznych jakie występują u Pań i Panów.

2. Śpiwór (ciepły i lekki, do – 10 stopni). Na rynku mamy do czynienia z dwoma rodzajami śpiworów: puchowe oraz syntetyczne.

Na trekking, gdzie noce bywają bardzo zimne, warto zaopatrzyć się w śpiwór puchowy. Doskonale izoluje, jest cieplejszy i lekki. Bardziej dopasowany do sylwetki, będzie jeszcze cieplejszy. Wadą tych śpiworów jest ich wysoka cena i to, że nie lubią one wilgoci. O tak śpiwór trzeba szczególnie dbać: często wietrzyć i rozkładać, aby puch mógł „złapać” odpowiednią sprężystość.

Jeśli nie zamierzamy często z takiego śpiwora korzystać i nie wiemy czy złapiemy bagcyla na Himalaje istnieje możliwość wypożyczenia śpiwora w Kathmandu. W takiej sytuacji, obowiązkowo należy dokupić własną wewnętrzną wkładkę z jedwabiu lub bawełny. Wydatek dużo mniejszy niż zakup własnego, a tamtejsze śpiwory z są bardzo dobrej jakości.

3. Torba wyprawowa, ekspedycyjna – torbę tę z resztą rzeczy (12-14 kg) dźwigają Szerpowie. Na naszych wyprawach , dwóch uczestników może spakować się do jednej torby. My te torby organizujemy, jednak warto zaopatrzyć się w jakiś lekki worek, do którego włożymy nasze rzeczy, tak aby nie mieszały się z rzeczami naszego współtowarzysza 

4. Nóż – najlepiej scyzoryk. Odgrywa nieocenioną rolę podczas każdej podróży, o tym ile może mieć różnych zastosowań, każdy odkryje indywidualnie  Im więcej ma w sobie akcesoriów, tym lepiej. Odkrywczy nie będziemy: polecamy szwajcarskie 

5. Latarka (najlepiej czołówka) – nie zawsze w schroniskach, w których śpimy, będzie światło. Wysoko w górach jedynym źródłem energii są panele słoneczne, a gdy słońca brakuje musimy liczyć na siebie.

Czołówka jest najwygodniejszą latarką, nie zajmuje nam rąk, dzięki czemu mamy pełną swobodę do wykonywania innych czynności. Polecamy czołówki firmy PETZL . Warto zawsze mieć ze sobą zapasowe, naładowane baterie lub akumulatory.

6. Panel słoneczny. Bywa przydatny, jeśli zamierzamy korzystać z dużej ilości elektroniki. W takich sytuacjach warto mieć własne źródło energii. Oczywiście w schroniskach, za opłatą można naładować nasze aparaty i telefony. Średni koszt ładowania wynosi to ok 200-300 NRS za godzinę ( 2-3$). Warto sobie indywidulanie przeliczyć, co nam się bardziej opłaca.

7. Notes i długopis.

8. Kubek. Metalowy albo termiczny. W schroniskach zazwyczaj dostajemy szklanki, ale nigdy nie zaszkodzi, żeby mieć swój własny. Nie jest to jednak rzecz niezbędna.

9. Budzik. W telefonie lub zegarku. Podróżując w grupie, pomoże nam nie spóźniać się na zbiórkę 

10. Sznurek – przydatny podczas każdej wyprawy.

11. Taśma klejąca – szara, naprawcza. Przydatna na wszelkich wyprawach, można nią szybko naprawić odzież lub sprzęt.

12. „Złodziejka”/rozgałęźnik prądu – w Nepalu kontakty są takie same jak w Polsce, więc przejściówki nie będą potrzebne, jednak warto mieć przy sobie „złodziejkę”, bo czasami w hotelach i schroniskach jest mało gniazdek, do których możemy podłączyć nasz sprzęt. Nie jest to jednak rzecz niezbędna.

13. Okulary słoneczne – obowiązkowe podczas wyjazdu w Himalaje. Podczas wędrówek, będzie nam towarzyszyć ostre słońce, które nawet grozi kurzą ślepotą. Dobre okulary z filtrem są zatem koniecznością.

14. Podgrzewacze do rąk. Przydadzą się zmarzluchom. Jeśli lubimy mieć zawsze ciepłe dłonie, możemy sobie włożyć taki podgrzewacz w rękawiczki i mieć pewność, że nie zmarzną nam paluchy.

15. Saszetka na dokumenty lub etui. Najlepiej nieprzemakalna: na paszport, pieniądze karty kredytowe i inne dokumenty, które zabieramy ze sobą.

16. Worek foliowy – duży, może być na śmieci. Może przydać się podczas deszczu, na zabezpieczenia przed wilgocią plecaka bądź odzieży.

17. Kije trekkingowe – dopasowane do wzrostu, zdecydowanie ułatwiają wędrówkę, odciążą kolana.

18. Camel bag lub bidon na wodę

19. Ręcznik szybkoschnący

Odzież:

Buty:
trekkingowe – Najlepiej za kostkę (lepsza stabilizacja kostki), wygodne (rozchodzone – nie zabieramy na trekking butów prosto ze sklepu), z dobrą membraną wewnętrzną (np. gore tex) i na mocnej podeszwie (np. vibram). Na zakupie butów nie należy oszczędzać, dobrze, żeby były kupione w profesjonalnym sklepie górskim/turystycznym. Tam pracownicy sklepu na pewno dobrze doradzą i pomogą wybrać odpowiedni but do naszych potrzeb. Godne polecenia marki butów: Meindl, Hanwag, Saleva, Aku, Lowa.
klapki, sandały – do chodzenia po mieście, w schronisku, pod prysznic wygodne buty sportowe – do chodzenia po mieście

Kurtka:
wodoodporna, najlepiej jakby miała membranę z gore texu. Jeśli nie, to inna o podobnych właściwościach
puchowa, ciepła – jeśli nie mamy to koniecznie ciepły polar, który możemy zakładać osobno, bądź pod kurtkę wodoodporną.
Spodnie:
Cienkie – wygodne, takie, które mogą nam się przydać poza trekkingiem np.leginsy
Krótkie (na niższe partie gór) lub do chodzenia po mieście
Ciepłe, wodoodporne – najlepiej z membraną z gore texu, lub podobną.
Bielizna:
Termiczna : koszulki z długim i krótkim rękawem oraz kalesony min.2 sztuki
Sportowy stanik
majtki/bokserki
skarpetki – minimum 3 pary ciepłych i 3 pary lekkich. Długie, do butów trekkingowych.
Polar – ciepły, wygodny
Rękawiczki – 1 cienkie i 1 puchowe (ciepłe)
Czapka
Buff – bandama, chusta pod szyję
Lekkie, wygodne ubranie do chodzenia po mieście
Kosmetyki:

Szampon, odżywka i mydło – według własnych przyzwyczajeń ( w małych pojemnikach)
Pasta do zębów, szczoteczka
Żel do dezynfekcji rąk
Repelent na komary – w górach nie występują, ale mogą być w innych częściach Nepalu
Krem do twarzy z dużym filtrem
Tłusty krem do twarzy i rąk
Pomadka ochronna do ust
Chusteczki nawilżające
Papier toaletowy
Inne kosmetyki według potrzeb, ograniczone do niezbędnego minimum 
Apteczka:

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (ibuprofen lub paracetamol, aspiryna)
Leki na dolegliwości żołądkowe (nifuroksazyd, węgiel leczniczy/stoperan)
Tabletki do uzdatniania wody
Wapno /leki przeciwalergiczne
Bandaż/ kompres/plastry ( w tym plastry na odciski)
Maść z antybiotykiem (tribiotic)
Krople do oczu
Leki zażywane regularnie
Antybiotyki:
z grupy makrolidów ( zapalenia płuc, oskrzeli, anginy) np. Sumamed,
na zatrucie pokarmowe np. Xifaxan,
szerokie spektrum zwalczanie bakterii np.Ciproxen.
Duramid – lek na chorobę wysokościową
Rzeczy, które zaznaczyliśmy na czerwono, można bez problemu kupić na miejscu, w Kathmandu, gdzie znajduje się mnóstwo sklepów ze sprzętem turystycznym.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments